جستجو
بازگشت

بومرنگ ها را بگيريد !

بومرنگ های باز هم می توانند بهترین انتخاب شما برای استخدام باشند.

کارکنان شایسته و توانمندی که به خواست خود سازمان را ترک کرده اند و مجددا قصد بازگشت به سازمان را دارند، اگر به توانایی آنها نیاز دارید، با روی باز آنها را بپذیرید !

در گذشته کمتر پیش می آمد که کارمندانی که سازمان را ترک می کنند دوباره به سازمان بر گردند و کارفرمایان نیز هرگز چنین کارمندانی را دوباره استخدام نمی کردند.

در گذشته احساسات شخصی نقش مهمی در این شرایط بازی می‌کرد اما امروزه با رقابتی شدن مساله جذب و استخدام نیروی انسانی و نیاز سازمان ها به کارمندان ماهر و شایسته، بکارگیری کارمندان توانمندی که به خواست خود سازمان را ترک نموده اند، بویژه در مشاغل کلیدی و تخصص محور افزایش یافته است.

این موضوع مانند بسیاری از تصمیمات مدیریتی مزایا و معایب خود را دارد، اما فرصت هایی که بواسطه آن در سازمان ایجاد خواهد شد به حدی بر عملکرد سازمان موثر است که با هوشمندی می‌توان  تبعات آن را مدیریت کرده و به حداقل رساند. 

 

از مزایای استخدام این افراد :

آنها با فرهنگ سازمانی آشنا هستند و به همین دلیل باعث صرفه جویی در هزینه های آماده سازی و آموزش های بدو استخدام خواهد شد.

این افراد مهارت ها، قابلیت ها و تجارب جدیدی را با خود به سازمان خواهند آورد.

استخدام مجدد این کارکنان به سایر کارکنان ثابت می کند که سازمان به کارکنان شایسته خود حتی آنهایی که سازمان را ترک کرده اند، وفادار است.

این امر در بازگرداندن کارکنانی که گمان می کردند"مرغ همسایه غاز است" بسیار موثر است !

 

اما از معایب و مشکلات این موضوع که باید مدیریت گردد :

این کارمندان ممکن است با درخواست حقوق بالاتر باز گردند، لذا این مساله می تواند منجر به تقویت سندروم بی وفایی به سازمان و ترغیب کارکنان برای خروج از سازمان گردد و باعث رنجش کارمندانی گردد که به سازمان وفادار بوده اند.

اگر کارمند در سازمان های رقیب مشغول بکار بوده است، بازگشت مجدد آنها تبعاتی را بهمراه خواهد داشت.

و نهایتا اگر مشکلاتی که باعث ترک کار کارمند در گذشته بوده است حل نشوند، ممکن است به خروج مجدد کارمند از سازمان گردد.

 

و در پایان استخدام مجدد کارکنان به هیچ وجه شامل حال کارمندان غیر شایسته ای که به دلیل رفتار وعملکرد ناشایست از سازمان اخراج شده اند، نمی باشد و بازگشت آنها ویرانگر بوده و به منزله تخریب ارزش ها و باورهای سازمانی و از بین رفتن انگیزش و دلبستگی کارکنان شایسته و وفادار است.

 

 

دوره های مرتبط مسیر بهره وری :

دوره جذب و استخدام

نظرات
افزودن دیدگاه بستن