جستجو
بازگشت

در مصاحبه استخدامی چه سوالاتی باید از متقاضی یا کارجو بپرسیم؟

مدیر و کارآفرین عزیز در این مقاله همراه شما هستیم تا به شما بگوییم که در زمان استخدام چه سوالاتی را باید از متقاضی یا کارجو بپرسید.

مدیر محترم باید بدانید که مصاحبه کردن آداب خاصی دارد، نحوه تماس با کارجو، نحوه مصاحبه و ثبت اطلاعات و ...همگی مواردی است که شما به عنوان مدیر باید با آن آَشنا باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.

در مصاحبه استخدامی باید درباره مشخصات فردی و فنی از فرد سوالاتی را بپرسید:

برای مثال نام و نام خانوادگی/ شماره ملی/ وضعیت تاهل و تعداد فرزند /سوابق تحصیلی/سوابق کاری /وضعیت سلامتی جسمی و روحی و همچنین نام و مشخصات معرفین و ... از اطلاعات اولیه ایست که باید حتما از متقاضی بپرسید.

چه مهارت های فنی را باید در مصاحبه از فرد سوال کنیم؟

  • با توجه به شناسنامه شغلی که در دوره جذب و استخدام درباره آن بسیار صحبت کردیم مهارت های فنی و شخصیتی که فرد مورد نیاز باید داشته باشد را باید از کارجو بپرسید.
  • برای مثال، اگر می خواهید سرپرست کارگاه استخدام کنید چه مهارت های فنی مثل کار با دستگاه برش و... را باید بلد باشد؟ همچنین چه رده سنی باید داشته باشد تا از عهده آن بر بیاید؟ زن باشد یا مرد؟
  • گاهی اوقات برای سنجش میزان مهارت های فنی باید آزمون های فنی مرتبط گرفته شود.
  • برای واضح تر شدن موضوع به این مثال توجه کنید.

 فرض کنید می خواهید یک کارشناس اتاق عمل را استخدام کنید. او قرار است در حین عمل جراحی در کنار جراح ساعات زیادی را بایستد و وسایل و تجهیزات مورد نیاز را قبل از عمل بچیند و در حین عمل به دست جراح بدهد اگر در حین جراحی کسری پیش آید سریعا باید اطلاع دهد و آن را برطرف کند. زن یا مرد بودن این کارشناس برای شما اولویتی ندارد اما این که مدرک او حتما کارشناسی اتاق عمل باشد و تجهیزات را بشناسد، همچنین جوان باشد و بتواند ساعت زیادی را سرپا بایستد برای شما حائز اهمیت است.

 (همه این موارد جز مواردی است که باید در شناسنامه شغلی در نظر گرفته شود و در مصاحبه استخدامی از فرد پرسیده شود در پرسش نامه استخدامی نیز وضعیت کارجو درج گردد، با توجه به همه این نیازها باید آگهی استخدامی را تدوین کنید)

 

بهتر است در پرسش نامه استخدامی نام و مشخصات چند معرف را از کارجو بپرسید تا در صورتی که در مصاحبه ها، کارجو موفق بود از معرفین سوالاتی را که در دوره جذب و استخدام هم به آنها اشاره کردیم بپرسید. این گونه استخدام مطمئن تر و بهتری خواهید داشت.

 

مدیر محترم، همان ابتدا که فرد وارد سازمان شما می شود فرم مصاحبه استخدامی را به او بدهید تا پر کند تا بتوانید یکسری اطلاعات فردی و کاری و فنی را به صورت یکجا دریافت کنید و با شناسنامه شغلی انطباق دهید اگر فرد انطباق اولیه را داشت می توانید بقیه مراحل مصاحبه را پیش ببرید.

 سوالات مصاحبه استخدامی در مورد رفتارها

  • در اینجا بخشی از یک پرسش نامه استخدامی را برایتان به صورت نمونه گذاشته ایم.

اگر مایلید با زیر و بم جذب و استخدام نیرو، نحوه مصاحبه کردن و نوشتن شناسنامه شغلی نیروها بیشتر آشنا شوید و هزینه های سازمانی خود را در قسمت جذب و استخدام پایین بیاورید می توانید کلمه دوره استخدام را به شماره 09055290552 ارسال بفرمایید.

 

مسیر بهره وری خاستگاه توسعه و تحول سازمانی، با ما در مسیر تعالی سازمانی قدم بردارید.

09055290552

نظرات
افزودن دیدگاه بستن