جستجو
بازگشت

شناسنامه شغلی چیست و در استخدام کارکنان مناسب و شایسته چگونه می تواند به من کمک کند؟

در هر سازمانی که کار می کنید که کوچک باشد که بزرگ یک سری مشاغلی وجود دارند که باید برای تک تک آنها شناسنامه شغلی بنویسید، این که شناسنامه شغلی چیست و چطور به بالا بردن بهره وری در سازمان شما کمک می کند مسئله ای است که در این مقاله می خواهیم برای شما شرح دهیم.

به این مثال توجه کنید:

سازمان شما شامل مشاغل حسابدار، کارشناس فروش حضوری و تلفنی، سرپرست فروش، مدیر داخلی و کارشناس اتاق عمل و ... است برای این که بتوانید انتخاب درستی داشته باشید باید هر یک از مشاغل را به درستی تعریف کنید، مهارت های اولیه و آموزش هایی که به فرد می دهید را بنویسید و همچنین مشخص کنید فرد را چطور ارزیابی می کنید و چه توقعاتی از او دارید.

از شناسنامه شغلی در زمان نوشتن آگهی استخدامی، مصاحبه شغلی و انطباق فرد متقاضی با شغل، بهبود بهره وری در سازمان و مدیریت عملکرد افراد در سازمان استفاده می شود.

در اینجا یک سری از نکاتی که باید در هنگام نوشتن شناسنامه شغلی در نظر بگیرد را شرح دادیم.

بخشی از یک شناسنامه شغلی:

 • تعریف شغل کارشناس اتاق عمل:

تکنسین اتاق عمل کمک های لازم را در اتاق عمل به جراحان کرده و دستیار جراحان در هنگام عمل جراحی است. او در اتاق عمل لباس های خاص و استریل شده پوشیده و ساعات زیادی را باید ایستاده و در کنار یک گروه پزشکی - که معمولا شامل جراحان، پرستاران و متخصصان بیهوشی می شود - کار کند. وظیفه آماده کردن وسایل جراحی و استریل و اداره اتاق عمل بر عهده تکنسین اتاق عمل می باشد.

 

 • شرایط احراز :

میزان تحصیلات و تجربه مورد نظر را برای مشاغل باید نوشت تا زمانی که فردی برای مصاحبه مراجعه می کند بتوانید با آن انطباق دهید.

 

 • مهارت ها و شایستگی ها:

مهارت های نرم و فنی مورد نیاز هر شغل،  هر شغلی مهارت های خاصی می طلبد

 • برای مثال آشنایی با آناتومی بدن و نحوه استفاد از ابزار و وسایل یک مهارت فنی است که فرد کارشناس اتاق عمل باید زمانی که برای مصاحبه مراجعه می کند با آن آشنا باشد و میزان توان بدنی و استقامت و... جز مهارت های نرم برای او در حین عمل محسوب می شود.

 

 • آموزش های بدو استخدام و شرح وظایف
 • زمانی که کارجو را استخدام کردید نیاز است که آموزش هایی به او بدهید، اینکه از او چه وظایفی انتظار خواهید داشت همه را شرح دهید تا از سردرگمی دوری کنید خواسته های خود را  را شفاف و واضح بگویید تا بهترین نتیجه را بگیرید. برای مثال
 • (اعلام گزارشات به موقع اتاق عمل
 • اعلام به موقع و سریع کسری ست عمل
 • برچسب زنی لوازم و تجهیزات
 • دقت در عکس برداری قبل و بعد از عمل از ست جراحی)

 

 • شاخص های کلیدی عملکرد

شاخص های کلیدی که فرد را در طول دوران کاری با آن می سنجید و به او امتیاز می دهید را به او بگویید تا بتواند حداکثر بهره وری را در سازمان شما ایجاد کند.

در دوره مدیریت فرآیند و دوره جذب و استخدام در این مورد مفصلا صحبت خواهیم کرد.

 

اگر مایلید با زیر و بم جذب و استخدام نیرو، نحوه مصاحبه کردن و نوشتن شناسنامه شغلی نیروها بیشتر آشنا شوید و هزینه های سازمانی خود را در قسمت جذب و استخدام پایین بیاورید می توانید کلمه دوره استخدام را به شماره 09055290552 ارسال بفرمایید.

 

مسیر بهره وری خاستگاه توسعه و تحول سازمانی، با ما در مسیر تعالی سازمانی قدم بردارید.

09055290552

نظرات
افزودن دیدگاه بستن