جستجو
بازگشت

علل بی انگیزگی کارکنان چیست؟ روش های انگیزه بخشی به کارکنان

علل بی انگیزگی کارکنان چیست؟ روش های انگیزه بخشی به کارکنان

*یوسف پارسایی*

به عنوان یک مدیر حتما برای تان پیش آمده است پس از مدتی که از استخدام نیروی انسانی تان می گذرد، انگیزه ی آنها نسبت به روزهای اول کاهش می یابد؛ به نظر شما علل بی انگیزگی کارکنان چیست؟ انگیزه بخشی به کارکنان چگونه انجام می شود؟ مشکلات مربوط به بی انگیزگی کارکنان را چطور حل کنیم؟ چطور بفهمیم کارمندان بی انگیزه هستند؟ نشانه های کارمند بی انگیزه چیست؟ بی انگیزگی چه مشکلاتی در سازمان ها ایجاد می کند؟روشهای اصولی افزایش انگیزه در کارکنان از نظر روانشناسی چیست؟ چگونه انگیزه در کارکنان را بالا ببریم؟ مسئله انگیزه بخشی مسئله بسیار با اهمیتی است، اگر کارکنان شما بی انگیزه شوند عملکرد و کارایی آنها به شدت افت می کند و این مسئله به ضرر سازمان شما است، با ما همراه باشید تا راه حل این مشکل را برای شما بگوییم.

 

چرا انگیزه بخشی به کارکنان اهمیت دارد؟

 

بی انگیزگی یکی از مشکلات مدیریت منابع انسانی در سازمان ها است، معمولا چند ماه پس از استخدام کارکنان انگیزه روزهای اولیه را ندارند نداشتن انگیزه باعث شده عملکرد پرسنل کاهش یابد و سازمان دچار ضرر و لطمه شود. کارکنان بی انگیزه، بی انگیزگی را به کارکنان دیگر سرایت می دهند، این ماجرا برای سازمان ها بسیار خطرناک است، زیرا در دراز مدت عملکرد کارکنان سازمان شما بسیار پایین می آید و هم باعث می شود کارکنان توانمند با وجود هزینه و زمان زیادی که برای آنها صرف کرده اید سازمان شما را ترک کنند و آنها را از دست بدهید. پس به عنوان یک مدیر باید بدانید علل بی انگیزگی کارمندان چیست و چطور می توان علل بی انگیزگی را تشخیص داد و انگیزه کارکنان را بالا برد و از بی انگیزگی جلوگیری کرد. کاهش انگیزه دلایل مختلفی دارد یکی از این دلایل ممکن است تبعیض بین کارکنان سازمان باشد.( زمانی که کارمندان شما احساس کنند به کار آنها توجهی نمی شود بی انگیزگی در آنها شکل می گیرد)

 

اگر می خواهید علت کاهش انگیزه و کاهش عملکرد پرسنل سازمان خود را ریشه یابی کنید و عملکرد آنها را بالا ببرید پیشنهاد می کنیم اطلاعات دوره انگیزش و وفادارسازی کارکنان را مطالعه کنید

( در این دوره علل بی انگیزگی کارکنان بررسی می شود، روش های بالا بردن انگیزه و تکنیک های وفادارسازی آنها به سازمان به شما توسط یوسف پارسایی آموزش داده می شود)

انگیزش کارکنان چه مزایایی دارد؟

انگیزه بخشی به کارکنان مزایای زیر را دارد:

۱- بهره‌وری بیشتر

یکی از مهم‌ترین مزایا و دلایل اهمیت ایجاد انگیزه در کارکنان، افزایش بهره‌وری آن‌هاست. کارکنانی که انگیزه‌ای قوی دارند، با سرعت و کیفیت بیشتری کار می‌کنند و با صرف حداقل زمان و منابع، وظایفشان را به نحو احسن انجام می‌دهند.

۲- افزایش نوآوری

انگیزه بالاتر نه‌تنها بهره‌وری کارکنان را بهبود می‌بخشد، بلکه توانایی حل مسئله را در آن‌ها نیز ارتقا می‌دهد. کارکنانی که انگیزه بالایی دارند، بهتر می‌توانند روی انجام کارها تمرکز کنند و این تمرکز، به‌نوبه خود زمینه‌ای برای بروز نوآوری ایجاد می‌کند. 

۳- کاهش نرخ ترک خدمت

آمارها حاکی از آن هستند که افزایش 5 درصدی نرخ حفظ کارکنان می‌تواند سودآوری سازمان را بین 25 تا 85 درصد افزایش دهد.

 

دلایل بی انگیزگی در کارکنان؟(علل بی انگیزگی کارکنان چیست؟)

اگر کارکنان شما بی انگیزه هستند، علت آن است که شما نتوانسته اید حس فوریت و اهمیت کار و آینده شغلی را در آنها ایجاد کنید !

تحقیقات نشان داده هر کارمند در محیط کار معمولا با 50 درصد از توانش کار می کند و 50 درصد باقیمانده به صورت دوباره کاری ها، فعالیت ها و مکالمات بیهوده  و سایر کارهای شخصی در محیط کار به هدر می رود. دلیل این اتفاق نداشتن انگیزه و تمرکز کافی برای انجام کار است که علت آن نبودن حس فوریت و مسیر مشخص و صحیح برای انجام کار است. در واقع باید گفت : هیچ کارمند بی انگیزه ای وجود ندارد، کارکنان فقط می توانند بی انگیزه شوند. در بسياري از مواقع بي انگيزگي كاركنان به دلیل بی کفایتی یا عدم تسلط کافی مدیران به مهارت های مدیریت و رهبری نیروی انسانی است ! 

 

چگونه انگیزه ی کارمندان را بالا ببریم و آنها را نسبت به سازمان وفادار کنیم؟

شاید اولین چیزی که به ذهن ما می رسد دادن پاداش مادی باشد، اما این روش به تنهایی کارایی ندارد، کارکنان سلسه مراتب مختلفی از نیازها را دارند، اگر به موقع به آنها توجه نشود انگیزه کارکنان کاهش می یابد (هرم مازلو) سلسله مراتب نیازها را به زیبایی به تصویر کشیده است، تمام تلاش سازمان باید به نحوی باشد که نه تنها انگیزه و عملکرد کارکنان افزایش یابد بلکه موجب دلبستگی و وفاداری انها شود.

 

انگیزه کش ها را از میان بردارید !

انگیزه کارکنان از بین نمی رود، بلکه به دلیل عدم تسلط مدیران به مهارت های مدیریت و رهبری کشته می شود.  وجود رابطه منفی بین مدیر و کارمند و ترس از شکست و عدم پذیرش او توسط مدیر، باعث کشته شدن انگیزش کارکنان و دلزدگی آنها می شود. عامل کلیدی در افزایش انگیزش و دلبستگی کارکنان، فقط یک چیز است و آن هم افزايش تعامل سازنده بین کارمند و مدیر است ! مدیران نمی توانند كاركنان خود را وادار به انگیزه داشتن کنند، اما می توانند با هدايت، توانمندسازي و داشتن حسن توجه به آنها باعث تقويت خودباوري، ايجاد حس ارزشمندي، افزایش انگیزش، دلبستگی و بهبود عملكرد در آنها شوند. انگیزه کارکنان از بین نمی رود، بلکه به دلیل عدم تسلط مدیران به مهارت های مدیریت و راهبری کارکنان کشته می شود. عوامل موثر بر انگیزش و دلبستگی کارکنان را بشناسید و مانع کشته شدن انگیزش آنها شوید.بهترین روش برای بهره بردن از توان نهفته کارکنان، تقویت نیروی خود انگیزشی افراد است. به عنوان یک مدیر، باید تدبیری اتخاذ نمایید تا بتوانید این توان بالقوه را با تقویت نیروی انگیزه افراد بالفعل کرده و از آن بهره ببرید.مدیران نمی توانند كاركنان خود را وادار به انگیزه داشتن کنند، اما می توانند با هدايت، توانمندسازي و داشتن حسن توجه به آنها باعث تقويت خودباوري، ايجاد حس ارزشمندي، افزایش انگیزش، دلبستگی و بهبود عملكرد در آنها شوند.وجود رابطه منفی بین مدیر و کارمند و ترس از شکست و عدم پذیرش او توسط مدیر، باعث کشته شدن انگیزش کارکنان و دلزدگی آنها می شود.

 

اصول ایجاد انگیزه در کارکنان

۱- حذف موانع ایجاد انگیزه

در بسیاری از موارد، ترس علت اصلی بی‌انگیزگی کارمندان در محیط کار است. آن‌ها می‌ترسند در کارهای خود شکست بخورند یا در صورت اشتباه کردن، مورد سرزنش و نکوهش قرار گیرند. پس برای ایجاد انگیزه باید ترس از شکست را از کارمندان دور کنید و از آن‌ها بخواهید ایده‌هایشان را امتحان کنند. 

۲- تعامل و ارتباط صحیح بین مدیر و کارمند

ارتباط دوستانه و همراهی اعضای مختلف یک سازمان با یکدیگر مهم‌ترین علت ایجاد وفاداری در کارمندان است.

۳- هدف و ارزشمندی

وقتی اعضای یک سازمان هدفی نداشته باشند کم کم احساس می‌کنند کاری که انجام می‌دهند ارزشی ندارد و بی‌انگیزه می‌شوند.

 

اگر قصد دارید اصول و مبانی افزایش انگیزش و دلبستگی كاركنان را یاد بگیرید و روش هاي ساده و غير مادي براي افزایش تعهد و وفاداری کارکنان را فرا گیرید، لطفا نام و نام خانوادگی خود را به شماره 

52 905 52 0905 ارسال نمایید، علل بی انگیزگی کارکنان خود را بیابید و سپس مشکلات را حل کنید.

 

چگونه انگیزه بخشی را افزایش دهیم؟

  • با ایجاد انگیزه در کارکنان ترس را از آن‌ها دور کنید
  •  به جای درخواست اطاعت، به آن‌ها مسئولیت واگذار کنید.
  •  نیازی نیست همه خطاها را تنبیه کنید.
  •  به رشد و پیشرفت کارمندان توجه داشته باشید.
  • محیط کاری مناسبی برای کارمندان فراهم کنید.

 

 

عامل کلیدی در افزایش انگیزش و دلبستگی کارکنان، فقط یک چیز است و آن هم افزايش تعامل سازنده بین کارمند و مدیر است !

نظرات
افزودن دیدگاه بستن