جستجو
خبرخوان

بلاگ

دیدگاه  (0) شناسنامه شغلی چیست و در استخدام کارکنان مناسب و شایسته چگونه می تواند به من کمک کند؟

در هر سازمانی که کار می کنید که کوچک باشد که بزرگ یک سری مشاغلی وجود دارند که باید برای تک تک آنها شناسنامه شغلی بنویسید، این که شناسنامه شغلی چیست و چطور به بالا بردن بهره وری در سازمان شما کمک می کند مسئله ای است که در این مقاله می خواهیم برای شما شرح دهیم.

به این مثال توجه کنید:

سازمان شما شامل مشاغل حسابدار، کارشناس فروش حضوری و تلفنی، سرپرست فروش، مدیر داخلی و کارشناس اتاق عمل و ... است برای این که بتوانید انتخاب درستی داشته باشید باید هر یک از مشاغل را به درستی تعریف کنید، مهارت های اولیه و آموزش هایی که به فرد می دهید را بنویسید و همچنین مشخص کنید فرد را چطور ارزیابی می کنید و چه توقعاتی از او دارید.

از شناسنامه شغلی در زمان نوشتن آگهی استخدامی، مصاحبه شغلی و انطباق فرد متقاضی با شغل، بهبود بهره وری در سازمان و مدیریت عملکرد افراد در سازمان استفاده می شود.

در اینجا یک سری از نکاتی که باید در هنگام نوشتن شناسنامه شغلی در نظر بگیرد را شرح دادیم.

بخشی از یک شناسنامه شغلی:

 • تعریف شغل کارشناس اتاق عمل:

تکنسین اتاق عمل کمک های لازم را در اتاق عمل به جراحان کرده و دستیار جراحان در هنگام عمل جراحی است. او در اتاق عمل لباس های خاص و استریل شده پوشیده و ساعات زیادی را باید ایستاده و در کنار یک گروه پزشکی - که معمولا شامل جراحان، پرستاران و متخصصان بیهوشی می شود - کار کند. وظیفه آماده کردن وسایل جراحی و استریل و اداره اتاق عمل بر عهده تکنسین اتاق عمل می باشد.

 

 • شرایط احراز :

میزان تحصیلات و تجربه مورد نظر را برای مشاغل باید نوشت تا زمانی که فردی برای مصاحبه مراجعه می کند بتوانید با آن انطباق دهید.

 

 • مهارت ها و شایستگی ها:

مهارت های نرم و فنی مورد نیاز هر شغل،  هر شغلی مهارت های خاصی می طلبد

 • برای مثال آشنایی با آناتومی بدن و نحوه استفاد از ابزار و وسایل یک مهارت فنی است که فرد کارشناس اتاق عمل باید زمانی که برای مصاحبه مراجعه می کند با آن آشنا باشد و میزان توان بدنی و استقامت و... جز مهارت های نرم برای او در حین عمل محسوب می شود.

 

 • آموزش های بدو استخدام و شرح وظایف
 • زمانی که کارجو را استخدام کردید نیاز است که آموزش هایی به او بدهید، اینکه از او چه وظایفی انتظار خواهید داشت همه را شرح دهید تا از سردرگمی دوری کنید خواسته های خود را  را شفاف و واضح بگویید تا بهترین نتیجه را بگیرید. برای مثال
 • (اعلام گزارشات به موقع اتاق عمل
 • اعلام به موقع و سریع کسری ست عمل
 • برچسب زنی لوازم و تجهیزات
 • دقت در عکس برداری قبل و بعد از عمل از ست جراحی)

 

 • شاخص های کلیدی عملکرد

شاخص های کلیدی که فرد را در طول دوران کاری با آن می سنجید و به او امتیاز می دهید را به او بگویید تا بتواند حداکثر بهره وری را در سازمان شما ایجاد کند.

در دوره مدیریت فرآیند و دوره جذب و استخدام در این مورد مفصلا صحبت خواهیم کرد.

 

اگر مایلید با زیر و بم جذب و استخدام نیرو، نحوه مصاحبه کردن و نوشتن شناسنامه شغلی نیروها بیشتر آشنا شوید و هزینه های سازمانی خود را در قسمت جذب و استخدام پایین بیاورید می توانید کلمه دوره استخدام را به شماره 09055290552 ارسال بفرمایید.

 

مسیر بهره وری خاستگاه توسعه و تحول سازمانی، با ما در مسیر تعالی سازمانی قدم بردارید.

09055290552

دیدگاه  (0) نکات مهم در مصاحبه استخدامی چیست؟
اگر می خواهید مصاحبه کننده خوبی باشید با همراه ما باشید با نکات بسیار بسیار مهم. بسیاری از مدیران از اینکه کارجویان به موقع سرمصاحبه حاضر نمی شوند ناراحت می شوند به نکته زیر توجه کنید...
دیدگاه  (0) نکات مهم در مصاحبه استخدامی چیست؟
اگر می خواهید مصاحبه کننده خوبی باشید با همراه ما باشید با نکات بسیار بسیار مهم. بسیاری از مدیران از اینکه کارجویان به موقع سرمصاحبه حاضر نمی شوند ناراحت می شوند به نکته زیر توجه کنید...
دیدگاه  (0) نکات مهم در مصاحبه استخدامی چیست؟
اگر می خواهید مصاحبه کننده خوبی باشید با همراه ما باشید با نکات بسیار بسیار مهم. بسیاری از مدیران از اینکه کارجویان به موقع سرمصاحبه حاضر نمی شوند ناراحت می شوند به نکته زیر توجه کنید...
دیدگاه  (0) در مصاحبه استخدامی چه سوالاتی باید از متقاضی یا کارجو بپرسیم؟
مدیر محترم، همان ابتدا که فرد وارد سازمان شما می شود فرم مصاحبه استخدامی را به او بدهید تا پر کند تا بتوانید یکسری اطلاعات فردی و کاری و فنی را به صورت یکجا دریافت کنید و با شناسنامه شغلی انطباق دهید اگر فرد انطباق اولیه را داشت می توانید بقیه مراحل مصاحبه را پیش ببرید.
دیدگاه  (0) چطور یک آگهی استخدامی جذاب بنویسیم و نیروی مناسب سازمان خود را پیدا کنیم؟
 مدیر محترم چگونه توقع دارید که با نوشتن جمله به یک نیروی ماهر  نیازمندیم، یک نیروی خوب و شایسته برای کار خود پیدا کنید؟ آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید؟ برای خرید یک کفش ساعت ها بازار را زیر پا می گذارید اما برای استخدام یک نیرو که می خواهید سال ها برایش وقت بگذارید و هزینه خرج کنید به یک مصاحبه استخدامی چند دقیقه ای اکتفا می کنید؟ برای یافتن نیروی کار باید برند کارفرمایی خود را به متقاضیان کار نمایش دهید و شغل را برای آنها جذاب کنید تا نیروی کار برای کار کردن نزد شما ترغیب شود.
دیدگاه  (0) سوالات مصاحبه و استخدامی در مورد استرس محیط کار
چگونه در مصاحبه استخدامی در مورد استرس محیط کار از فرد سوال بپرسیم؟ برای مثال:آیا تا به حال در جایی کار کرده اید که به نظر می رسید بحران ها یکی پس از دیگری هستند؟ چگونه با استرس شغلی کنار می آیید؟ چگونه با تنش کنار می آیید؟ چگونه تحت فشار کار می کنید؟ چقدر تحت فشار هستید؟
دیدگاه  (0) سوالات مصاحبه و استخدامی در مورد خود فرد
در مصاحبه استخدامی چگونه در مورد انگیزه، اعتماد به نفس، درون نگری و ویژگی های شخصیتی از فرد سوال کنیم؟ برای مثال:بزرگترین ضعف شما چیست؟ به نظر شما بزرگترین دارایی شما چیست؟ چگونه درگیری ها را مدیریت می کنید؟ چگونه با انتقاد برخورد می کنید؟ و...
دیدگاه  (0) سوالات مصاحبه و استخدامی سوالات دشوار
در مصاحبه استخدامی چه سوالات دشوار و سختی را باید بپرسیم؟ از نقاط ضعف ، انتقادات، اختلاف نظر با مدیر، شکست ، معضلات غیرقانونی و اخراج ها و ... بپرسید. برای مثال: بدترین ویژگی شخصیتی شما چیست؟ آیا می توانید یک مثال از یکی از شکست های خود را به من بگویید؟ در طول شکاف سابقه استخدامی خود چه کردید؟ چرا می خواهید در شغلی کار کنید که برای آن صلاحیت بیش از حد دارید؟ و...
دیدگاه  (0) سوالات مصاحبه و استخدامی کارشناس فروش
برای مصاحبه و استخدام گرفتن کارشناش فروش چه سوالاتی باید پرسید؟ برای مثال:بزرگترین فروش خود را توصیف کنید. موفق ترین فروش خود را شرح دهید. آیا در حال حاضر برای فروش خود کمیسیون دریافت می کنید؟ چه مدت است که می فروشید (____)؟ اخیرا چند واحد فروخته اید؟ چگونه محصولی را می فروشید که کند یا غیرقابل حرکت باشد؟ و...